خوشه بندی در شبکه

خوشه بندی در شبکه بر اساس اهداف زیر پیاده‌سازی میشوند:
۱- افزایش کارایی (High Performance)
۲- متعادل سازی استفاده از منابع (Load Balancing)
۳- افزایش زمان در دسترس بودن (High Availability)

High Performance
این روش زمانی استفاده می‌شود که نیاز به پردازش های سنگین وحجیم داریم.پردازش هایی مانند محاسبات علمی سنگین و طولانی و .. در حالی که میتوانند با استفاده از یک سیستم انجام شوند با استفاده از این روش میتوان یک پردازش را بین چندین سرور تقسیم کرد به طوری که به عنوان یک سیستم واحد, خروجی خود را نمایش دهند. در این سیستم از روشی به نام Single System Image و یا SSI  برای به اشتراک گذاری منابع استفاده می‌شود. در‌واقع زمانی که هر یک از سرور ها نیاز به دسترسی به منابع داشته باشند منابعی که در دسترس هستند در اختیارش قرار میگیرد.در این روش چندین سرور باهم بر روی یک یا چند پردازش مشترک فعالیت میکنند. این روش تنها در شرایط خاصی استفاده می‌شود و به گستردگی روش High Availability نیست.

Load Balancing
این روش در مکان هایی استفاده می‌شود که درخواست های بسیار زیادی برای پردازش وجود دارد. مانند وب سایت‌های معروف و پر بازدید مانند گوگل. هدف این روش این است که تک تک درخواست ها برای سروری که منابع و قابلیت پردازش آن را دارد توزیع می شود.این روش تقریباً مشابه روش اول است با این تفاوت که در روش اول تمام سرور ها یک وظیفه و پردازش مشترک دارند اما در این روش هر پردازش مستقل از سایر سرور ها است.در این روش دو بخش میتوان تصور کرد.بخش اول متعادل کننده(Load Balancer) و بخش دوم مجموعه‌ای از سرور ها (Server Farm). در لینوکس ابزار هایی مانند LVS (Linux Virtual Server) و HAProxy میتوانند این روش را پیاده‌سازی نمایند و نمودار ها و گزارش هایی را از سرور ها و منابع در اختیار آن‌ها ارایه دهند. در کنار همه این‌ها استفاده از سخت‌افزار هایی که برای این منظور تهیه شده‌اند بسیار متداول است که شرکت سیسکو پیشتاز تولید این سخت‌افزار هاست.

High Availability
هدف از پیاده‌سازی این روش این است که برای منابع حساس و حیاتی تضمینی به وجود بیاید که زمان در دسترس بودن این منابع به حداکثر میزان خود برسد.این هدف زمانی محقق می‌شود که نرم‌افزار هایی در همین خصوص در تمام سرور ها نصب گردد.این نرم‌افزار ها نیز میزان در دسترس بودن تک تک سرور ها و همچنین میزان در دسترس بودن مجموعه سرور ها (خوشه) را گزارش میدهند.روش کار بدین صورت است که اگر سروری در درون این خوشه از دسترس خارج شود با ارسال پیامی پردازش متوقف شده را به بخش دیگری از خوشه انتقال میدهد و سرور دیگری این وظیفه را انجام میدهد.

2nodeHAcluster

2nodeHAcluster

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


شش × 6 =