تاریخچه HA در لینوکس

اولین بار که از این روش استفاده شد در سال 1990 در پروژه کوچک و ساده‌ای به نام HeartBeat بود.در این پروژه تنها امکان مدیریت دو سیستم وجود داشت که در صورتی که یکی از آن‌ها از دسترس خارج میشد سیستم دیگر همان سرویس را مجدداً بار گزاری و اجرا مینمود.
آن زمان امکان مانیتورینگ و گزارش گیری از منابع موجود هر سیستم وجود نداشت تا سال 2000 که نسخه دوم پروژه اجرا شد. در حال حاضر بخش زیادی از سرور های لینوکس که از این روش استفاده میکنند بر مبنای پروژه HeartBeat 2.0 بنا شده اند.
علاوه بر پروژه HeartBeat 2 روش دیگری پیاده‌سازی شد با نام Red Hat Cluster Suite که در حال حاضر با نام Red Hat High Availability Add On شناخته میشود. از ابتدا این روش مشابه HeartBeat بود اما پیچیده‌تر از آن.به مرور زمان ابزار این روش با HeartBeat بیشتر و بیشتر ترکیب شدند تا امروز که تفاوت این دو برای همگان واضح نیست.

مدیریت منابع (Resource Management) و خوشه بندی اعضا(Cluster Membership)

آن زمان که HeartBeat 2.0 پیاده‌سازی شد این پروژه به دو پروژه دیگر تقسیم شد. خوشه بندی پیچیده‌تر شد و لذا پروژه ای باید ایجاد میشد تا مانیتورینگ اعضای خوشه را بر عهده بگیرد و همینطور پروژه دیگری که بتوان منابع کل خوشه را مدیریت نماید.
هدف Cluster Membership این بود که در دسترس بودن تک تک اعضای خوشه را بررسی و مانیتور نماید.این کار را پروژه ای با نام OpenAIS بر عهده گرفت که بعد ها با Corosync ترکیب شد در خوشه بندی لینوکس در حال حاضر از  Corosync استفاده می‌شود اما در لینوکس Red Hat نرم افزاری با نام cman این وظیفه را برعهده دارد. استفاده از این نرم‌افزار در توزیع‌های دیگر لینوکس رایج نیست.
برای بخش مدیریت منابع پس از HeartBeat نرم افزاری با نام Pacemaker این وظیفه را برعهده گرفت تا مواردی را که HeartBeat توانایی انجام آنرا نداشت انجام دهد.هسته اصلی این نرم‌افزار CRM یا Cluster Resource Manager نام دارد.این بخش از وظیفه کنترل منابع کل سیستم را برعهده دارد. در صورتی که قرار باشد فعالیتی بر روی منابع انجام شود دستوری برای LRM یا Local Resource Manager ها ارسال می‌شود که بر روی تمام سیستم‌ها نصب هستند.
در لینوکس Red Hat تا نسخه 6 از نرم‌افزار rgmanager برای اینکار استفاده میشد و در نسخه 6 Pacemaker به عنوان جایگزین معرفی گردید و در نسخه 7 Pacemaker به عنوان نرم‌افزار استاندارد مدیریت منابع جایگزین rgmanager شد.

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


+ یک = 2