اجزای مورد نیاز برای پیاده سازی یک خوشه با روش HA
برای پیاده‌سازی این نوع از خوشه بندی شما علاوه بر موارد بالا نیازمند اجزای دیگری خواهید بود که بر اساس نیاز و طرح شما ممکن است مورد استفاده قرار بگیرند.
برخی از این اجزا میتواند شامل موارد زیر باشد :‌
•    Shared storage
•    Different networks
•    Bonded network devices
•    Multipathing
•    Fencing/STONITH devices

Shared Storage
در یک خوشه بندی یا کلاستر این کلاستر است که تصمیم میگیرد هر یک از منابع موجود در کدام یک از سرور ها ای نود ها قرار بگیرد. پس در کلاستر نیازمند یک مخزن مشترک هستیم.
در صورتی که بخواهید از منابع تک تک سرور ها برای قرار گرفتن فایل‌های هر سرویس استفاده نمایید نیازمند این خواهید بود که این فایل‌ها را برای دیگر اعضای کلاستر نیز ارسال نمایید. این کار میتواند به صورت دستی و یا اتوماتیک انجام شود اما به هر حال بهترین روش این است که یک مخزن مشترک برای کلاستر در نظر بگیرید.
وقتی صحبت از مخزن مشترک می‌شود دو راه در پیش رو دارید :
۱- استفاده از فایل سیستم NFS یا Network File System
۲- استفاده از SAN یا Storage Area Network
در روش اول یعنی استفاده از NFS امکان به اشتراک گذاری یک یا چند فولدر به سادگی وجود دارد. اما انعطاف پذیری زیادی در اختیار شما قرار نمیدهد. برای همین است که بیشتر از روش دوم استفاده میشود.
SAN مانند هارد دیسک های جداگانه ای است که به سرور شما متصل میباشند برای دسترسی به SAN نیاز به زیرساختی برای اتصال داریم. که Fiber Channel و iSCSI این زیرساخت را مهیا میکنند.
Fiber Channel با هدف بهترین کارایی ایجاد شده است که زیرساخت اختصاصی خود را دارد لذا معمولاً هزینه بالایی دارند. تقریباً برای داشتن چنین امکانی بایستی 10 هزار دلار هزینه پرداخت نمایید. اما هر آنچه را که برای آن هزینه میکنید, دریافت میکنید. کارایی بالا و قابل اطمینان بودن و کیفیت عالی.
iSCSI SAN با ارسال دستورات SCSI در شبکه فعالیت میکند. به این معنی است که حتی میتوان از یک شبکه معمولی برای راه اندازی آن استفاده کرد. این قابلیت باعث شده است تا این روش به عنوان روشی ارزان و غیر قابل اطمینان مطرح شود. اما برخلاف این موضوع شرکت هایی هستند که همین سخت‌افزار ها را با بهترین کیفیت تولید میکنند. در آخر انتخاب بین این دو, موضوع پر اهمیتی نیست و هر دو آن‌ها میتوانند خدمات خوبی را برای پیاده‌سازی ارایه دهند.

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


7 + هشت =