یکی از مهمترین کارها پس از نصب وب سرور Apache بر روی سرور و راه اندازی چندین سایت روی آن، مشاهده Logهای ایجاد شده خطاها توسط این وب سرور است. به صورت پیش فرض این فایل ها به صورت متنی و با نام error_log در مسیر Apache/logs وجود دارند.

در این وب سرور چندین سطح Log گیری خطا وجود دارد که می توانید آنها را در فایل httpd.conf تنظیم کنید. این سطوح عبارتند از:

 1. emerg
 2. alert
 3. crit
 4. error
 5. warn
 6. notice
 7. info
 8. debug

هر چه سطح Logگیری را بالاتر ببرید، اطلاعاتی که درباره خطاها به شما نمایش داده خواهد شد بیشتر خواهد بود اما ممکن است کار را برای یافتن خطاهای اصلی به دلیل زیاد شدن حجم اطلاعات سخت تر کند. وب سرور Apache پیشنهاد کرده است که حداقل از سطح crit استفاده شود.

در این وب سرور Log دیگری با عنوان access_log وجود دارد، که در آن تمامی درخواست هایی که این وب سرور آنها را پردازش کرده است، قرار دارد. با داشتن این دو Log در کنار یکدیگر، می توانید به اطلاعات مفیدی درباره خطای رخ داده برسید.

همچنین وب سرور Apache برای سهولت کار ماژولی به همین منظور ایجاد کرده است. به کمک ماژول mod_log_forensic می توانید اطلاعات قبل و بعد از پردازش هر درخواست را در Logها مشاهده کنید. نکته جالب درباره Logهای این ماژول این است که درخواست های مشابه را با یک ID نشان می دهد و حجم اطلاعات نمایشی را کاهش می دهد و باعث می شود به راحتی استثنائات را بیابید.

برای فعال سازی این ماژول باید خطوط زیر را در وب سرور خود تنظیم کنید:

در نهایت ابزار check_forensic را با اجرای دستور زیر بررسی کنید تا مشکلی در اجرا نداشته باشد:

 

منابع:

 1. acunetix.com
 2. apache.org
 3. apache.org
facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


6 − دو =