Factory در برنامه نویسی شی گرا به کلاسی گفته می شود که از طریق متد های آن کلاس های دیگری ایجاد می شود. Factory method pattern به عنوان یک ساختار برای پیاده سازی Factory و استفاده از Factory method ها مطرح شد. استفاده از این روش باعث می شود تا مدیریت کلاس های مرتبط با هم راحت تر شود. Factory ها کلاس های سازنده ی کلاس های دیگر هستند. به عنوان مثال :

در مثال بالا دو کلاس (MySqlTable – OracleTable)  برای ارتباط با پایگاه داده ایجاد کردیم که از اینترفیس DbTable استفاده میکنند. اما زمانی که می خواهیم از این دو کلاس استفاده کنیم وظیفه TableFactory است که کلاس مورد نیاز را بر اساس تنظیمات اختیاری که قرار داده ایم آماده نماید. ممکن است در کلاس Factory بخواهیم از متد ها و مقادیر دیگری استفاده نماییم که در تمام کلاس های نوع Table قابل استفاده باشد. مانند نگه داری اطلاعات پایگاه داده و ارسال آن به کلاس مربوطه در هنگام ایجاد آن کلاس و … .

فرض کنید که پروژه ای می خواهید بنویسید که با پایگاه داده MySql کار میکند. در صورتی که از این تکنولوژی استفاده نکرده باشید اگر قرار باشد پایگاه داده شما به اوراکل تغییر کند مجبور خواهید بود تمام بخش های مربوط به کلاس های پایگاه داده را تغییر دهید. اما با استفاده از Factory میتوانید این مسئله را به راحتی حل کنید. کاربرد های زیادی میتوان برای این تکنولوژی در نظر گرفت که بستگی به نیاز های یک پروژه دارد. در زند فریم ورک 2 از این الگو استفاده زیادی شده است و در ماژول نویسی پیشرفته برای زند این قواعد بایستی رعایت شود.

 

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


6 × = دوازده