خیلی وقته که دلم میخواست یه مقاله در رابطه با آموزش زند فریم ورک بنویسم اما بیشتر میترسیدم, تا اینکه وقت نداشته باشم. میترسیدم که ممکنه یه سری موارد رو جا بندازم و نتونم درست آموزش بدم. اما حالا تصمیم گرفتم یا بهتره بگم تصمیم گرفتیم که از پایه آموزش زند رو شروع کنیم و همینطور ادامه بدیم. یکی از دلایل این تصمیم این بود که متأسفانه مستندات خوبی در رابطه با این فریم ورک حتی به زبان انگلیسی هم وجود نداره و مثال‌هایی که در وب سایت خود فریم ورک زده شده معمولاً مثال‌های خوبی نیستند و مشکلاتی که برنامه نویس باهاشون مواجه میشه رو پوشش نمیده و گاهی اوقات حتی برنامه نویس رو گیج میکنه.
zendframework_logo

 

در حال حاضر این فریم ورک یه فریم ورک تجربیه و سخت!! یعنی باید درگیر این فریم ورک بشی تا یاد بگیری. برعکس فریم ورک های دیگه که معمولاً مستندات عالی دارند. میتونم بگم که زند فریم ورک خیلی با برنامه نویس ها رابطه خوبی برقرار نمیکنه یعنی Developer Firendly نیست و به خاطر همین هم هست که برنامه نویس ها معمولاً سراغش نمیان مگر اینکه مجبور باشن! همون دلیلی که باعث شد من برم سراغش. یعنی مجبور بودم. اما این یه توفیق اجباری بود تا با پیچیده‌ترین فریم ورک PHP آشنا بشم. دلیل دیگه ای که بعد از این مدت برام ثابت شد این بود که زند کاملاً استاندارد ساخته شده. نه اینکه فریم ورک های دیگه اینطور نیستند اما فریم ورک زند تمام تلاشش رو کرده تا بهترین استاندارد ها رو یک‌جا جمع کنه و بهترین کدنویسی ها را درون زند جا بده.دلیل دیگه اینه که هرچیزی که بخواهید توی دنیای وب بسازید با زند فریم ورک قابل پیاده سازیه.
به قول یکی از دوستان بزرگترین مزیت زند اینه که هیولاست و بزرگترین عیبشم اینه که هیولاست! گرچه تا حدودی با این نظر موافقم اما درکنارش باید بگم که شما میتونید زند رو بنابر نیازتون تغییر بدید و ازش استفاده کنید. با وجود این فریم ورک زند نزدیک به 4 مگا بایت حجم داره و نیازی به ترسیدن ازش نیست. بدترین اتفاق ممکن که در زند افتاد این بود که مهاجرت از زند۱ به زند۲ مثل مهاجرت از یه فریم ورک به فریم ورک دیگه سخت بود. اما با وجود این بسیاری از نواقصی که توی زند یک وجود داشت توی زند ۲ رفع شده بود و صد البته باز هم پیچیده‌تر شده بود. می تونم بگم که هر پروژه ای رو میتونید با زند پیاده کنید. چه پروژه ساده‌ای باشه و چه پروژه بزرگ و پیچیده فرقی نمیکنه. اما وقت یادگیری اصلاً سراغ زند یک نرید و از زند ۲ شروع کنید.
زند از ساختار MVC استفاده میکنه و به صورت ماژول بیس نوشته شده و هدف اصلی از این ماژولار بودن اینه که کد های شما در پروژه های دیگه قابل استفاده مجدد باشه. هر ماژولی که شما به پروژه اضافه میکنید باز هم ساختار MVC درون خودش رو حفظ میکنه. اما در کل همه ماژول ها به هم متصل هستند و بستگی به کد نویسی و طراحی برنامه نویس داره که آیا بتونه این ماژول رو در پروژه های دیگه استفاده کنه یا نه. زند فریم ورک از DI یا Dependency injection و Service Locator و Event Manager استفاده میکنه که میشه گفت پایه اصلی فریم ورک زند رو تشکیل میدن.
در مطالب بعدی در مورد ساختار زند صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید…

تا کنون مطالب زیر در رابطه با آموزش Zend Framework 2 در پیک نیک منتشر شده است:

 1. زند فریم ورک ۲ – MVC
 2. زند فریم ورک ۲ – Lazy loading
 3. زند فریم ورک ۲ – Factory method pattern
 4. زند فریم ورک ۲ – Dependency Injection
 5. زند فریم ورک ۲ – Service Locator/Manager
 6. زند فریم ورک ۲ – تنظیم سرویس ها
 7. زند فریم ورک ۲ – AOP
 8. زند فریم ورک ۲ – Observer pattern
 9. زند فریم ورک ۲ – Event Manager
 10. زند فریم ورک ۲ – انواع تنظیمات
 11. زند فریم ورک 2 – مثالی در رابطه با Event Manager
 12. زند فریم ورک ۲ – ساختار

 

 

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

یک نظر در رابطه با “زند فریم ورک ۲

 1. حامد نریمانی

  از نظر من کد PHP بدون ZF2 استاندارد و کاربردی نیست. واقعا بزرگترین فریم ورکی هست که ممکنه روزی بوجود بیاد. این فریم ورک رو معمولا با Spring در جاوا مقایسه می کنند که اطلاعات کاملی رو می تونید توی این صفحه ببینید:
  http://vschart.com/compare/zend-framework/vs/spring-framework

  پاسخ

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


هشت + = 17