DRY مخفف Don’t repeat yourself به معنی خودت رو تکرار نکن!! اما چرا باید توی برنامه نویسی این اصل رو رعایت کرد؟ وقتی شما مجبور شدید برای اصلاح یک قسمت از برنامه, چند قسمت از کدتون رو تغییر بدید, دقیقا برعکس DRY عمل میکنید. بیایید فرض کنیم که یک وب سایت یا برنامه نوشتیم که در چند بخش مختلفش فرم ثبت نام مشابه داره. بدترین حالتی که میتونیم پیاده کنیم اینه که برای هر فرم ثبت نام یک فرم مجزا ایجاد کنیم!! اما وقتی DRY رو رعایت کنیم روش ما باید کمی فرق داشته باشه. یک فرم ایجاد میکنیم و در بخش های مختلف ازش استفاده میکنیم. حتی اطلاعات ارسالی رو هم در یک بخش خاص مدیریت کنیم, نه در چند بخش. در گفتار خیلی کار راحتیه!! اما وقتی پای پروژه و پیاده سازی نرم افزار به میون میاد, کمی مشکل و نیاز به فکر داره.

البته همیشه همه سیستم ها به DRY احتیاج ندارند. سیستم های بزرگ با رعایت کردن DRY امکان بهینه سازی و مدیریت راحت تری رو در اختیارتون میذارن اما گاهی برخی از سیستم ها الزاما نیازی به DRY ندارند. اما در حال حاضر هر چه قدر سیستم ها پیشرفته تر میشن نیاز بیشتری به DRY پیدا میکنند. پس بهتره از همین الان به جای این که کد نویسی رو سریعا شروع کنیم, کمی فکر کنیم, راه بهتری پیدا کنیم, خودمون رو تکرار نکنیم! و اصول و استاندارد ها رو رعایت کنیم.

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


7 − = دو