SOLID مخفف چند مفهوم مختلف هست که فهم این مطالب میتواند شما را در هنر برنامه نویسی به سطح پیشرفته تری برساند.

در این مطلب به  تشریح بخش دوم این مفاهیم خواهیم پرداخت. بخش دوم شامل مفهوم Open/Close Principle یا به طور خلاصه OCP می باشد.

منظور از OCP این است که برنامه نویس بایستی کلاس ها و اشیاء را طوری ایجاد نماید که همواره امکان گسترش (Extend) آن وجود داشته باشد اما برای گسترش نیازی به تغییر در کلاس های اصلی نباشد. یعنی اینکه کدها و کلاس ها بایستی همواره برای گسترش و اکستند شدن باز باشند اما برای ویرایش و تغییر بسته باشند. البته منظور از بسته بودن برای ویرایش این است که نیازی به تغییر کد ها نباشد. در بهترین حالت این اصل در برنامه نویسی شی گرا باعث کاهش ارتباطات کلاس ها و ماژول ها خواهد شد. در نهایت امکان توسعه از طریق افزودن کلاس های جدید و نه تغییر کلاس های موجود میسر خواهد شد.

با کمی دقت متوجه می شویم که OCP و SRP مکمل همدیگر هستند. البته به این معنی نیست که هر جا SRP را رعایت کرده باشیم پس OCP را نیز رعایت کرده ایم. اما با رعایت هر یک از اصول دستیابی به مورد دیگر راحت تر و ساده تر خواهد بود.

به عنوان مثال کلاس های زیر را در نظر بگیرید :

این طرز کد نویسی اصل OCP را نقض میکند. چرا؟ علت این است که کلاس Progress متغیر file از نوع TXTFile را به عنوان ورودی دریافت میکند و نوع دیگری از فایل ها را نمی شناسد. پس اگر در آینده بخواهیم به جز فایل txt فایل دیگری مثل mp3 به این بخش اضافه کنیم باید کلاس Progress را تغییر دهیم تا این نوع از فایل را نیز شناسایی کند. شاید بگویید که خوب اگر نوع متغیر را در ورودی Progress مشخص نکنیم, میتوانیم در آینده کلاس دیگری مانند mp3 را به عنوان ورودی برای Progress ارسال کنیم. یعنی کد ما به شکل زیر شود :

اما این هم قابل قبول نیست. اول اینکه دیباگ کردن این کد کمی سخت است. چرا؟ برای اینکه ممکن ورودی اشتباهی (مثلا یک رشته) برای Progress ارسال شود. و خطایی که دریافت میکنید چیزی مشابه زیر خواهد بود:

یعنی اینکه متغیر sent یا length را از چیزی غیر از یک کلاس(در اینجا رشته) میخواهید دریافت کنید که این اشتباه است و باعث خطا می شود. خوب دو چیز را باید بررسی کنید. اول اینکه مجبورید به کلاس Progress سری بزنید تا ببینید چه کدی در حال اجرا شدن است که چنین خطایی میدهد. دوم اینکه تشخیص اینکه آیا نوع متغیر ورودی اشتباه بوده یا اینکه متغیر ورودی مقدار اشتباهی دارد نیاز به بررسی دارد.

اما اگر نوع ورودی مشخص باشد, مانند کلاس Progress که در ابتدا نوشتیم امکان ارسال ورودی اشتباه وجود ندارد و خطای واضحی مشخص میکند که نوع ورودی اشتباه است. بنابراین دیباگ کردن در مرحله اول راحت تر می شود و علاوه بر آن انجام unit test بر روی این کلاس آسان تر خواهد بود.

پس به این نتیجه میرسیم که حذف کردن نوع ورودی از متد سازنده کلاس Progress بهترین کار نیست. روش دیگری که میتوانیم انجام دهیم این است که مشخص کنیم تمام ورودی هایی که به کلاس Progress خواهیم داد از یک استاندارد پیروی میکنند. وقتی صحبت از استاندارد بین کلاس ها می شود معمولا پای یک اینترفیس یا یک کلاس انتزاعی(abstract) در میان است!

این روش در حال حاضر بهترین روشی است که هم SRP و هم OCP را به خوبی رعایت میکند. البته برخی ترجیح میدهند به جای استفاده از اینترفیس از یک کلاس انتزاعی استفاده کنند. بستگی به نوع الگوی طراحی دارد که انتخاب میکنند. در نهایت این روش باعث میشود که بدون تغییر کلاس اصلی بتوان انواع فایل های دیگر را به پروژه اضافه کرد.

 

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


چهار − = 0