کش سرور ابزار بسیار خوبی برای صرفه جویی در هزینه پهنای باند(ترافیک اینترنت) است. فرض کنید شما مالک یک کافی نت هستید و ماهانه 500 هزار تومان هزینه ترافیک اینترنت می پردازید. اگر بتوانید تشخیص دهید که کدام فایل ها و یا کدام سایت ها توسط کاربران شما بیشتر بازدید می شوند می توانید این فایل ها و سایت ها را در شبکه داخلی خود نگاه دارید و هر زمان کاربری درخواستی به اینترنت برای دریافت این فایل ارسال کرد شبکه شما این فایل را در اختیار کاربر قرار دهد بدون اینکه از ترافیک اینترنت شما استفاده شود.

مثال بالا فقط یک مثال ساده بود و برای تشریح موضوع استفاده شد. یکی از ابزار های پر طرفداری که در سیستم عامل های گنو/لینوکس برای این منظور استفاده میشود Squid نام دارد. رایگان بودن و سبک بودن و امکانات مناسب می تواند دلایل استفاده از این نرم افزار باشد. در برخی از ISP ها سرور های لینوکسی خاصی را می توان در نظر گرفت که وظیفه کش کردن اطلاعات را برعهده دارند. البته باید در نظر گرفت که تنظیم صحیح این نوع از سرور ها نیازمند دانشی در سطح پروتکل های استفاده شده در سطح اینترنت است و اگر تنظیمات به درستی انجام نشود ممکن است موجب نارضایتی کاربران گردد.

با استفاده از اسکویید میتوانید درخواست ها را با استفاده از Regex بررسی نمایید و در صورت نیاز کش کنید. علاوه بر آن میتوانید زمان انقضای کش و نحوه کش کردن را بر اساس هدر های موجود در پاسخ آن درخواست تغییر دهید. البته حتما در نظر داشته باشید که حتی یک کاراکتر اضافی در Regex میتواند بار زیادی را بر روی سرور ایجاد نماید. بنابراین حتما در انتخاب Regex صحیح دقت کنید و سعی کنید بهینه ترین حالت regex را در تنظیمات squid قرار دهید. با استفاده از ACL ها در اسکوئید میتوانید سطوح دسترسی مختلفی را(بر اساس IP و …) بر روی روند اجرای نرم افزار پیاده سازی نمایید.  همچنین با اتصال نرم افزار های نوشته شده برای نمایش نمودار بر اساس فایل های گزارشات میتوانید آمار جالبی را از اتصالات و درخواست های کاربرانتان مشاهده نمایید.

علاوه بر موارد گفته شده میتوانید با مراجعه به وب سایت رسمی Squid از امکانات و ابزاری که برای استفاده بهتر از این نرم افزار نوشته شده است استفاده نمایید.

برای نصب این ابزار در لینوکس ubuntu یا debian میتوانید از دستور زیر استفاده نمایید :

apt-get install squid3

البته آخرین نسخه ای که برای ubuntu وجود دارد (در حال حاضر نسخه 3.3.8) یکی از هدر های مربوط به پروتکل http را تشخیص نمی دهد که در نسخه جدید نرم افزار برطرف شده است اما آخرین نسخه اسکویید در ubuntu در حال حاضر وجود ندارد. (در برخی نسخه های قدیمی تر این مشکل وجود ندارد.)

نمونه ای از نحوه استفاده از Regex را که در تنظیمات squid استفاده شده است مشاهده نمایید :‌

نحوه کار اسکویید در تصویر زیر مشخص است :‌

نحوه کار اسکویید

image source : http://www.krizna.com

محمد باقر رستمی

برنامه نویسی رو دوست دارم و از کارم و بیشتر از اون از یادگرفتن لذت می برم. دوست دارم از این طریق برای مردم دنیا مفید باشم. فارغ از رنگ، نژاد، ملیت و جنسیت.

Latest posts by محمد باقر رستمی (see all)

facebooktwittergoogle_pluslinkedin

دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*


سه + = 6